fallback

Държавата спира и поръчката за нови лични документи

Ново търговско дружество към МВР може да постигне оптимална цена при изработването на документите, твърди Владислав Горанов

13:54 | 17.02.16 г. 8

След като спря търговете за магистрала „Хемус“, държавата спира още големи обществени поръчки. Една от тях ще е за новите лични документи, стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов пред журналисти в Министерския съвет. 

Горанов обясни, че предстои преструктуриране на печатницата на БНБ, откъдето по информация на банката ще отпаднат доста сериозна техника и капацитет. Ще се структурира ново търговско дружество, което първоначално ще премине към Министерството на финансите, а после към МВР. Така според Горанов ще се постигне оптимална цена при изработването на документите.

Самата организация през държавата като изпълнител предполага поне намаляването на потенциалните търговски печалби при едно обикновено възлагане, каза Горанов.

Големи поръчки ще бъдат преразгледани и по места, като министърът даде пример с Варна.

Meждувременно депутати от ДСБ и от гражданската квота в Реформаторския блок поискаха да се създаде "български ОЛАФ", който да надзирава всички обществени поръчки, защото те са основен източник на корупция и на изтичане на национално богатство. Друго предложение предвижда да се създаде независима антикорупционна прокуратура под прекия надзор на европейски прокурори.

„Става дума за конкурси за благоустройство на града, има и проект за курортен комплекс „Златни пясъци“ - поръчки, които се преценяват по целесъобразност заради големия им обем, трябва да бъдат организирани наново“, обясни Горанов.

Друга голяма обществена поръчка, която ще се прекрати, е свързана с Югозападното държавно предприятие – за пътища за 95 млн. лева и е спечелена от „Водстрой“ 98. В отговор на въпрос Горанов уточни, че не знае дали фирмата е свързана с депутата от ДПС Делян Пеевски, каквито информации има.

За новите документи пък държавата планираше да извади над 581 млн. лева, като се предвиждаше с тях да има и електронна идентификация на гражданите.

От думите на министъра стана ясно още, че поръчките се спират веднага.

Горанов уточни, че държавата няма притеснения, но аргументира решението с големия обществен интерес. По думите му съмненията, че когато става дума за големи конкурси, те не са организирани достатъчно прозрачно, карали управляващите да ги организират под медийно наблюдение и още по-прозрачно.

Горанов коментира, че има достатъчно основания и в действащия, и в новия закон за прекратяване на тези поръчки. По думите му винаги има риск от обжалване от страна на засегнатите, но общественият интерес ще надделее. „Готови сме да минем през този процес в рамките на действащото законодателство. Промени според нас не се налагат“, уточни той.

Горанов посочи, че премиерът и правителството ще преценяват кои поръчки да спрат, защото са отговорни за цялостното управление на бюджета и държавната собственост.

Министърът призна, че интересите са големи и затова се предлага да се преразгледат най-големите поръчки. Той подкани журналистите „да подскажат“, ако имат идеи за други, като уточни, че няма определена стойност като целево ниво.

Искаме да разсеем всякакви съмнения, че има нещо скрито-покрито или някакво задкулисие, което се случва, когато се разходват големи обществени ресурси, обобщи Горанов.

По отношение на АМ „Хемус“ министърът заяви, че ако зависеше от него, би предложил препроектиране. С регионалния министър Лиляна Павлова обаче разговаряли по темата, че то би отнело поне 2 години, което ще забави доста проекта.

Oщe подобни новини четете в Dnes.bg 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:34 | 05.09.22 г.
fallback
Още от виж още